Balkabağı Çorbası


Balkabağı tatlısı ya da turtası sevenlerdenseniz, “Balkabağından çorba mı olur!” tepkisi vermeniz çok normal. Ama çorbadan aldığınız ilk kaşıkla birlikte bütün düşüncenizin değişeceğine eminim. Yurt dışında, özellikle Kanada’da geleneksel olan bu çorba tarifini biraz da kendi damak tadımıza devşirerek harika bir iş çıkardık.Tarifini de sizler paylaşıyoruz.

İşte Balkabağı Çorbası Tarifimiz :

[ingredients title=”Malzemeler”]

 • 1 kg. Bal kabağı dilimi
 • 1 adet orta büyüklükte soğan
 • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 750 ml su
 • 1 paket (250 ml) krema
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 tablet tavuk suyu bulyonu
 • 1/2 çay kaşığı Muskat Rendesi

[/ingredients]

[directions title=”Hazırlanışı:”]

 1. Soğanı temizledikten sonra çok küçük küpler şeklinde yemeklik doğruyoruz.
 2. Derin bir çorba tenceresinin içinde sıvı yağımızı ve doğradığımız soğanlarımız koyup orta ateşte soğanlar renk değiştirmeden bir süre kavuruyoruz. Soğanlarımızın renk değiştirmeden kavurulması önemli çünkü tadının ön plana çıkmasını istemiyoruz.
 3. Kabakları gelişi güzel küçük parçalar halinde doğruyoruz. Doğradığımız kabaklarımızı hafif kavurduğumuz soğanların üstüne koyuyor ve biraz karıştırdıktan sonra tencerenin kapağını kapatıp ateşiniz kısığa alıyoruz.
 4. 10-15 dk kadar ara ara karıştırarak kabaklarımızı iyice mayıştırıyoruz. Yeterince yumuşadığında ılık suyu, bulyonu ve tuzu koyup altını biraz açarak kaynamaya bırakıyoruz.
 5. Çorbamız kaynamaya başladıktan sonra tencerenin kapağını açıp altını tekrar kısıp 5 dk daha kaynatarak kıvamını yoğunlaştırıyoruz.
 6. Son aşamada kremayı ekliyoruz. Ekleyeceğiniz kremanın en az bir saat önceden oda sıcaklığında bekletmek önemli çünkü sıcak çorbanın içinde kesilme ihtimali yüksek olur. Kremayla birlikte muskat rendemizi de ekliyoruz ve 1-2 dk daha ocağın üstünde kaynamaya bırakıyoruz.
 7. Ocaktan aldığımız çorbamızın içindeki kabakları isterseniz elektrikli el doğrayıcısı ile iyice öğüterek pürüzsüz bir kıvam elde edebilirsiniz. Afiyet olsun.

[/directions]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir