Çıntar Kızartması Nasıl Yapılır?


Bizim oralarda (Fethiye ve çevresi) çok popüler olmasına rağmen İzmir’de çok az kişinin bildiği bir lezzet çıntar. Çıntar Ege-Akdeniz bölgesi civarında nemli ormanlarda yetişen altı tırtıklı turuncu bir mantar türü. Bizim oralarda ilk yağmurla herkes yol kenarındaki ormanlarda soluğu alır ve çıntar arar. Küçükken biz de giderdik. Balık tutmak gibi 🙂 Bulduğunuz zaman dünyalar sizin olur. Bu mantar türünün genelde herkes kavurmasını yapsa da ben çıntar kızartması nı daha çok seviyorum. Geçen pazarda görüp aldık ve eşim ilk defa yedi, tepkisi “Etten daha lezzetli” oldu. Eğer siz de denk gelirseniz mutlaka alın ve deneyin 🙂

Çıntar Kızartması Tarifimiz:

[ingredients title=”Malzemeler”]

  • 1 kg çıntar
  • 2 çay bardağı ayçiçek yağı
  • Un
  • Tuz

[/ingredients]

[directions title=”Yapılışı”]

  1. Öncelikle çıntarlarımızı zedelemeden güzelce yıkıyoruz ve saplarını kesiyoruz. (İsterseniz saplarının da kavurmasını yapabilirsiniz)
  2. Çıntarlarımızı bir süzgeçte kurumaya bırakıyoruz. Tamamen kurumasına gerek yok fakat suyunu akıtması kızartmada kolaylık açısından önemli.
  3. Bir kabın içerisinde un ve tuzu karıştırıyoruz.
  4. Derin bir tava ya da tencerenin içerisine yağımızı koyup ocağın altını açıyoruz.
  5. Yağ iyice kızdığı zaman çıntarlarımızı una bulayıp yağa atıyoruz ve kızarana kadar çevirerek pişiriyoruz. Bu noktada çıntarların yağı çok içine çekmemesi için harlı ateşte kızartmanızı öneririm.

[/directions]

Bu da çıntar kızartması video tarifimiz


Afiyet Olsun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir