Demirci Kebabı : Denemediyseniz Denemelisiniz!

Çevremde gördüğüm, internette araştırdığım kadarı ile Demirci kebabı çok yerde yok ve pek bilinmiyor. Bunu ilk eniştem yaptığında yemiştim ve bayılmıştım. Bu hafta eşimle birlikte denemek istedik ve ikimizde çok beğendik. Demirci soğuk memleket olduğu için yağlı et orada başlıca besin kaynağı. Ben her ne kadar etin yağlarını tek tek ayıklasam da bu yemekte yağlar fırında yok olup gidiyor. Gut hastası olan halam bile hala etsiz yemek oldu mu burun kıvırıyor 🙂 Aslında yapımı oldukça kolay fakat uzun süren bir yemek Demirci Kebabı. Ben de bilmeyenler ve denemek isteyenler için tarifini paylaşmak istedim.

İşte Demirci Kebabı tarifimiz:

[ingredients title=”Malzemeler”]

 • Yarım kg. dana eti
 • Yarım kg. kuzu kol (biraz yağlı olması gerekli)
 • Tuz, karabiber, kimyon, pul biber

[/ingredients]

[directions title=”Yapılışı”]

 1. Öncelikle etlerimizi haşlıyoruz. Bunun için eti küçük parçalara bölerek düdüklü tencerede yaklaşık 25dk haşlayabilirsiniz. Etlerin rahatça tiftiklenebileceğinden emin olmalısınız.
 2. Ardından etlerimizi tencereden alıyoruz ve et suyunu kesinlikle dökmüyoruz.
 3. Etlerimiz hafif soğuyunca tiftik tiftik etlerimizi parçalıyoruz.
 4. Etleri parçaladığımız kaba yaklaşık yarım tatlı kaşığı tuz, 1.5 tatlı kaşığı kimyon ve karabiber ve bir çay kaşığı da pul biber ekliyoruz. Bu baharatların miktarı sizin damak tadınıza göre değişebilir fakat bol karabiber ve kimyon kullanmanızı tavsiye ederim.
 5. Baharatlarla birlikte etimizi iyice yoğuruyoruz ve etimizi bir hamur kıvamına getiriyoruz. Malzemelerin karışması için ne kadar çok yoğurursanız o kadar güzel olur 🙂
 6. Hamur kıvamına gelen etimizi bir borcam ya da tepsiye çok kalın olmayacak şekilde yayıyoruz.
 7. Üzerine et suyumuzdan etin seviyesini geçmeyecek şekilde koyuyoruz ve önceden ısıtılmış 210 derece fırında 45 dakika pişiriyoruz.
 8. Etlerimizin üzeri iyice kızardığında fırından alarak servis yapabilirsiniz. Hatta üzerine limon sıkarak yemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Ete limon çok yakışıyor. Bknz : Ekşili Et Kavurma

[/directions]

 

Afiyet Olsun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir