Ev Yapımı Kibrit Kebabı

Son zamanlarda gittiğimiz hemen hemen her restoranın menüsünde yer alan bu yemeği eşimin çok sevmesi nedeniyle evde yapmaya karar verdim. Malzeme listesine bakınca oldukça basit bir yemek ve lezzetli bir yemek.  Yalnızca belli püf noktalarına dikkat etmek gerekiyor o kadar. Bu tarifi kırmızı ete göre yazıyor olsam da tavuk etiyle de gayet güzel olabilecek bir yemektir.

[ingredients title=”Malzemeler”]

 • 2 adet Patates
 • 300 gr Kırmızı Et
 • 300 gr Kese Yoğurdu
 • 2 diş Sarımsak
 • tuz
 • karabiber
 • ayçiçek yağı
 • domates salçası

[/ingredients]

[directions title=”Yapılışı”]

 1. Patateslerimizi, kabuklarını soyup yıkadıktan sonra rendemizin en büyük kısmıyla rendeliyoruz. Burada her ne kadar isteğinize göre değişecek olsa da tavsiyem rende yaparken patateslerin uç kısımlarının dikine rendelemeniz olacak. Bu sayede pateteslerimiz kibrit çöpü boyunda olacaktır.
 2. Rendelediğimiz pateteslerimizi geniş su dolu bir kabın içinde bir tutam tuz atarak bir miktar bekletiyoruz. Amacımız patateslerin nişastalarını olabildiğince suya bırakmalarını sağlamak. Çünkü nişasta patateslerimizi kızartırken birbirlerine yapışmasına neden olacağı için istediğimiz sonucu elde edememize sağlayacaktır. Nişastadan beyazlaşan suyu boşaltıp kabımıza yeniden temiz su koyup işlemi tekrarlıyoruz. Bir kaç sefer bu işlemi yaptıktan sonra patateslerin suyunu süzüp bir kağıt havlu ile iyice kuruluyoruz.
 3. Bu aşamada etlemizi kısa şeritler halinde doğruyoruz ve az miktar ayçicek yağı koyup kızdırdığımız tavamıza atıp kavuruyoruz. Etlerin sularını salıp kurumalarını istemediğimiz için tavamızı orta ateşte tutuyoruz. 10-12 dakika kavurduktan sonra tavayı ateşten alıp tuz ve karabiberle çeşnilendiriyoruz.
 4. Derin kızartma tenceresine iki parmak yüksekliğinde ayçiçek yağını koyup yüksek ateşte yağımızın kızması için bekliyoruz. Yağımızın kızgın olmasına dikkat etmemiz gerekir ki patatesler olabildiğince az yağ çeksin. Yağımız kızdıktan sonra patatesleri atıp 4-5 dakika renkleri turuncuya dönene kadar kızartıyoruz. Kızartma işlemi için patateslerin tencerenin içinde sıkışık vaziyette olmamasına dikkat edin. Bu nedenle patateslerin hepsini bir anda değil de parti parti kızartmanızı öneririm. Kızaran patatesleri altına kağıt havlu koyduğumuz kabımıza alıyoruz.
 5. 2 diş sarımsağımızı dövüyoruz. Kese yoğurdumuzu bir miktar su ile sıvılaştırıp dövdüğümüz sarımsak ile karıştırıyoruz.
 6. Küçük bir sahanda bir çorba kaşığı yağ ile bir çorba kaşığı salçamızı 2- 3 dakika kavuruyoruz. Salçamız kavrulduktan sonra bir miktar sıcak su koyarak salçamızı sos kıvamına gelecek kadar sıvılaştırıyoruz.
 7. Ve sonunda yemeğimiz servise hazırlayabiliriz. Tabağımızın ortasına küçük bir kuş yuvası misali patateslerimizi koyuyoruz. patateslerin üstüne hazırladığımız sarımsaklı yoğurdumuzu döküyoruz. Etlerimizi yoğurdun üstüne koyup salçayla hazırladığımız sosu üzerinde gezdiriyoruz. Afiyet Olsun.

[/directions]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir