Kolay Kuskus Salatası

Kolay Kuskus Salatası

Kuskus her ne kadar Kuzey Afrika’da özellikle Berberilerce geleneksek bir yemek olsa da,onun bizim yemek kültürümüze girmesini Araplara borçluyuz. Hatta ismini bile Arapça’dan olduğu gibi almışız. Zira Berberiler ona kesksu diyorlar. Ama günümüzde her ne kadar makarna gibi popüler olmasa da tüm dünya mutfaklarında kendine güzel bir yer bulmuştur. Kolay hazırlanabilir oluşu, kuskusun popülaritesinin kilit noktasıdır bence. Özellikle marketlerde satılanların önceden buharda pişirilmiş ve kurutulmuş olması, kuskusu sadece 5 dakika içinde yemeye hazır duruma getirir. Bu tarifimizde kolay hazırlanabilen, sağlıklı, doyurucu ve çok da lezzetli bir kuskus salatasına yer veriyoruz.

Malzemeler

 • 250 gram Kuskus (yarım paket)
 • 1 adet kırmızı biber
 • 2 adet yeşil biber
 • 2 yemek kaşığı haslanmış mısır
 • 1 adet salatalık
 • 10-12 adet siyah zeytin
 • 1 tutam tuz

Directions

 1. Öncelikle kapaklı bir kaba kuskusu koyup üzerini 1 parmak geçecek kadar kaynar suyu döküyoruz ve kapağını kapatıp 5 dakika kadar demlenmeye bırakıyoruz.
 2. Kırmızı biberi, yeşil biberi ve salatalıkları yıkayıp mısır boylarında olacak şekilde doğruyoruz. Burada salatalıkları doğramadan önce iç kısımlarındaki çekirdekli sulu kısmı çıkarırsanız salatanızın sulanmasını önlersiniz.
 3. Siyah zeytinlerin çekirdeklerini çıkarıp ince ince şeritler şeklinde doğruyoruz.
 4. Kuskusu koyduğumuz kabın 5 dakika sonra kapağını açıyoruz ve bir kaç dakika soğumaya bırakıyoruz.
 5. Soğuyan kuskusa doğradığımız malzemeleri ve haşlanmış mısır ekleyip bir tutam tuzla birlikte karıştırıyoruz. Eğer isterseniz üzerinde çok az zeytinyağı gezdirip servis edebilirsiniz.
 6. Afiyet olsun.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*