Ayva Reçeli Nasıl Yapılır

Sosyal ağlarda paylaş:

Veya bu linki kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

2 kilo Ayva
2 su bardağı Şeker
3-4 adet Karanfil
Yarım Limon

Ayva Reçeli Nasıl Yapılır

  • 70dk
  • Orta

Malzemeler

Kısaca

Paylaş

Yazdan hep bir kış hazırlığımız oluyor. Bu hazırlıkların içerisinde de yaz meyvelerinden reçel yapmak ilk sıralarda yer alıyor. Küçüklüğümden hatırladığım sahnelerden birisi de çilekler güzelmiş biraz fazla alalım reçel yaparız ya da aynı şekilde vişne için benzer şeyler söylenirdi. Lakin kış meyvelerinden de reçel yapmak mümkün. Ayva da bu işte başı çekiyor. Dürüst olmak gerekirse ben tatlı reçelleri pek sevmiyorum. Fakat ekşi meyvelerden yapılan reçellere ise bayılıyorum. Ayva reçeli de hafif mayhoş tadıyla favorilerim arasında.

Bugün paylaştığım tarifimi iki şekilde yaptım. Birincisinde ayvaları kaynamış suya atıp birlikte kaynattım. İkincisinde ise klasik reçel yapma yöntemi olan meyveleri doğrayıp üzerine şekeri döktüm ve 4-5 saat kadar bekledim. Daha sonra ise biraz su ekleyip kaynamaya bıraktım. Her ikisinin de sonucu pek farklı olmadı. Lezzet olarak aynı sonuca ulaştım. Her ikisi de oldukça lezzetli oldu.

Tarifi merak edenleri aşağıdaki yapılış adımlarına alalım.
Deneyenleri ise yorum kısmına bekliyorum. 🙂

Afiyet olsun!

Yapılış Adımları

1
Yaptım

Ayvaları soyup küp küp doğruyoruz.

2
Yaptım

Bu aşamada iki yöntemim var. İlki doğradığımız ayvaları, reçeli yapacağımız tencereye alıyoruz. Üzerine şekeri gezdirerek döküyoruz ve 4-5 saat kadar beklemeye bırakıyoruz.

İkincisi 4 bardak suyu kaynatıyoruz. Su kaynadıktan sonra doğradığımız ayvaları kaynayan suya atıyoruz, şekerini ekliyoruz ve yarım saat kaynatıyoruz.

3
Yaptım

Şeker ile beklettiğim ayvaları artık ocağa koyma vakti geldi. Tencereye 2 bardak su ekleyip altını yakıyoruz. Kaynamaya bırakıyoruz. Kaynamaya başlayınca karanfil ekliyoruz ve bir 15dk daha kaynamaya bırakıyoruz.

Diğer yöntem için yarım saattir kaynayan ayvalara 3-4 adet karanfil ekliyorum. 15 dakika daha kaynamaya bırakıyorum. Dilerseniz karanfil yerine 5-6 adet ayva çekirdeği ekleyebilirsiniz. Ayva çekirdeği reçelinize kırmızıya dönük güzel bir renk verecektir.

4
Yaptım

Her iki yöntem için de kaynamaya bıraktığım son 15 dakikadan sonra reçellere kıvam vermesi için 4-5 damla limon sıkıyorum. 5 dk daha kaynatıp altını kapatıyoruz.

Reçelleri ılıması için bırakıyoruz. Ilıyan reçeli kavanoza alıp sıcağıyla ağzını kapatıyoruz.

Reçelimiz hazır.

Afiyet olsun.

sevalimu

Tarif Değerlendirmeleri

Şu an için bu tarif için herhangi bir derğerlendirme yapılmamış, aşağıdaki formu doldurarak değerlendirme yapabilirsiniz
Zeytinyağlı Kereviz Tarifi
önceki
Zeytinyağlı Kereviz Nasıl Yapılır
ısırgan otu kavurması tarifi
sonraki
Isırgan Otu Kavurması Nasıl Yapılır
Zeytinyağlı Kereviz Tarifi
önceki
Zeytinyağlı Kereviz Nasıl Yapılır
ısırgan otu kavurması tarifi
sonraki
Isırgan Otu Kavurması Nasıl Yapılır

2 Yorum Yorumları Gizle

Yorum Yaz