Evde Probiyotik Yoğurt Yapımı

Sosyal ağlarda paylaş:

Veya bu linki kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

3-4 yemek kaşığı Yoğurt
2 litre Süt

Evde Probiyotik Yoğurt Yapımı

  • 6.5 saat
  • Kolay

Malzemeler

Kısaca

Paylaş

Bir süredir sindirim sistemime yardımcı olmak için Activia’nın sade probiyotik yoğurtlarından alıyordum. Sonrasında acaba evde yapabilir miyim diye düşündüm ve internetten biraz araştırdım. Bu hazır yoğurdu maya olarak kullanınca oldukça lezzetli bir yoğurt olduğunu öğrendim ve denemeye karar verdim. Sonuç: MÜKEMMEL 🙂

İlk seferinde bir paket Activia ile mayalayıp sonrasında kendi yaptığınız yoğurttan mayalık ayırabilirsiniz. Siz de bu tarif ile yoğurt mayalarsanız sonuçları lütfen yorum kısmından benimle paylaşın. Şimdiden afiyet olsun.

Yapılış Adımları

1
Yaptım

Öncelikle mayalık yoğurdunuzu bir tabağın içerisine çıkarıp yaklaşık oda ısısına gelmesini sağlayın.

2
Yaptım

Yoğurdunuz ılırken, sütü bir tencereye koyun ve ısıtmaya başlayın. Eğer sütünüzün tencereye yapışmasını istemiyorsanız tencerenizin dibini birazcık ısıtabilirsiniz. Pastörize günlük süt kullanıyorsanız sütü kaynatmanıza gerek yok. Yaklaşık 50 derecelik ısıya kadar ısıtmanız yeterli. Fakat çiğ süt kullanıyorsanız sütünüzü kaynattıktan sonra soğumaya bırakın ve 50 dereceye gelmesini bekleyin. Bu elli dereceyi nasıl ölçeceğiz derseniz: Serçe parmağınızı süte batırdığınızda elinizi yakacak fakat beşe kadar saymaya da dayanacaksınız :) İşte bu ısı sütü mayalamak için ideal.

3
Yaptım

Süt mayalanacak ısıya geldiği zaman, bir kaşık ile sütümüzden yoğurt olan tabağa 4-5 kaşık süt ekliyoruz ve yoğurdu iyice sıvılaştırıyoruz. Mümkün olduğunca pütürsüz bir kıvam elde edince yoğurdunuzu süte karıştırabilirsiniz.

4
Yaptım

Ardından isterseniz tencerede isterseniz kavanozlarda yoğurdunuzu mayalaya bırakabilirsiniz. Bunun için güneş görmeyen bir yerde sütü 2 havluyla ya da masaörtüsü ile sıkıca sarıp yaklaşık 6 saat mayalanmaya bırakın.

5
Yaptım

6 saatin sonunda örtüleri açıp, yoğurdunuzu kapağı açık şekilde buzdolabınıza kaldırın. Bu yoğurdun suyunun uçmasını sağlayacak ve taş gibi bir yoğurdunuz olacak :) Buzdolabında 1 gün dinlendirdikten sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

acemi asci

Tarif Değerlendirmeleri

Şu an için bu tarif için herhangi bir derğerlendirme yapılmamış, aşağıdaki formu doldurarak değerlendirme yapabilirsiniz
soğuk kahve
önceki
Ev Yapımı Buzlu Kahve
karabugday salatası tar
sonraki
Karabuğday Salatası Tarifi
soğuk kahve
önceki
Ev Yapımı Buzlu Kahve
karabugday salatası tar
sonraki
Karabuğday Salatası Tarifi