Fırında Kuzu But Tarifi

Sosyal ağlarda paylaş:

Veya bu linki kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

Porsiyon ayarla:
1 Kuzu But
5 diş Sarımsak
3 dal Biberiye
Yarım Su Bardağı Zeytinyağı
5 Patates

Fırında Kuzu But Tarifi

İçi sulu, oldukça yumuşak davet sofralarının baş tacı olacak bir fırında kuzu but tarifi.

  • 3sa 30dk
  • Porsiyon 8
  • Orta

Malzemeler

Kısaca

Paylaş

Bu tarifi yapmak, Home and Entertainment kanalında Shane Delia ile Baharat Yolculuğu programını izlediğimden beri aklımda vardı. Aslında benim pişirdiğim fırında kuzu but ve Shane Delia’nın pişirdiği bire bir aynı değil. Fakat kesinlikle ondan ilham aldığım da bir gerçek. Programı Nisan ayında izlemiştim fakat yapmam bu zamanı buldu.

İki kişi için kocaman bir butu pişirmem bana çok mantıklı gelmiyordu. Eylül ayında ailemin yanına ziyarete gidince fırsat bu fırsat dedim ve akşam için fırında kuzu but pişirmeye karar verdim.

Fırında kuzu but davet sofraları için mükemmel bir seçim. Et yemekleri beni her zaman korkutmuştur. Nedense hazırlaması daha çok vakit alıyormuş gibi gelir ama bu tarif için birkaç malzeme ile eti terbiye edip fırına veriyorsunuz. Dikkat etmeniz gereken eti terbiye ettikten sonra birkaç saat buzdolabında bekletmek. Sonrasında da bütün işi fırın yapıyor. Sonucunda ise içi sulu harika bir kuzu but akşam sizi sofranızda bekleyecek.

Tarifi merak edenler için malzeme listesi ve yapılış adımları aşağıda.

Deneyenleri ise yorum kısmına bekliyorum.

Afiyet olsun! 🙂

 

Yapılış Adımları

1
Yaptım

Kuzu butu, terbiye edeceğimiz bir tepsi ya da kaba alıyoruz. Benim pişirdiğim kuzu butun üzerinde kendi yağı vardı. Sadece çok fazla yağ olan taraflarından biraz aldım. Kendi yağını üzerinde bıraktım. Etimizin yumuşak olmasında kuzunun kendi yağının üzerinde kalması önemli.

2
Yaptım

Sarımsakları ince ince doğruyoruz ve kuzu butun üzerine serpiştiriyoruz. Kuzu butun her tarafına eşit dağılmasına dikkat ediyoruz.

3
Yaptım

Zeytinyağını kuzu butun üzerinde gezdirerek döküyoruz.

4
Yaptım

Biberiyenin iki dalının iğne şeklindeki yapraklarını kuzu butun üzerine serpiştiriyoruz. Kalan son dalı da eti fırına vermeden, etin üzerine bütün şeklinde koyacağız.

Ben eti terbiye ederken tuz kullanmadım. Eti sertleştireceğini düşündüm. Bu yüzden benim pişirdiğim etin terbiyesinde tuz yok. Tuz eklemek isteyenler et piştikten sonra ekleyebilir.

5
Yaptım

Daha sonra bütün malzemelerin lezzetinin ete geçmesi için eti, eklediğimiz sarımsak, biberiye ve zeytinyağı ile eti ovuyoruz ve iyice terbiye olması için buzdolabında iki saat bekletiyoruz.

6
Yaptım

Buzdolabında terbiye olmuş etimizi çıkartıyoruz ve mutfakta oda sıcaklığına getiriyoruz. 15dk kadar buzdolabı dışında bekletmeniz yetecektir. Eti bir fırın tepsisine alıyoruz.
Bu sırada patatesleri iri iri doğruyoruz. Hatta elinizde varsa minik patatesleri butun olarak da kullanabilirsiniz. Doğradığımız patatesleri kuzu butun etrafına diziyoruz.
Sonrasında tepsiyi, önceden ısıtmış olduğumuz 200 derecedeki fırınımıza veriyoruz. Benim fırınımda 1,5 saatte çok güzel pişti. Etin içi sulu kalmıştı ve yumuşacık olmuştu. Patatesler de cok güzel kızarmıştı.

sevalimu

Tarif Değerlendirmeleri

Şu an için bu tarif için herhangi bir derğerlendirme yapılmamış, aşağıdaki formu doldurarak değerlendirme yapabilirsiniz
önceki
Çıtır Çıtır Elmalı Kurabiye Tarifi
hazır yufkadan pratik börek tarifi
sonraki
Hazır Yufkadan Pratik Börek Tarifi
önceki
Çıtır Çıtır Elmalı Kurabiye Tarifi
hazır yufkadan pratik börek tarifi
sonraki
Hazır Yufkadan Pratik Börek Tarifi

Yorum Yaz