Ispanak Beğendili Et Sote

Sosyal ağlarda paylaş:

Veya bu linki kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

Porsiyon ayarla:
250 gr Ispanak
1,5 yemek kaşığı Un
5-6 yemek kaşığı Zeytinyağı
Yarım paketten biraz az Yemek Kreması
300-350 gr Dana Kuş Başı Et
1 adet sarı Kaliforniya Biberi
1 adet kırmızı Kaliforniya Biberi
Tuz
Zeytinyağı

Ispanak Beğendili Et Sote

  • 45 dk
  • Porsiyon 2
  • Zor

Malzemeler

Kısaca

Paylaş

20 gün kadar önce City Cooks Alkent’te bir kırmızı et atölyesine katılmıştım ve bu tarifi orada öğrendim, paylaşmak istedim. Ispanak Beğendili Et Sote ilk başta yapması zahmetli bir tarif gibi görünse de aslında oldukça pratik ve bir o kadar da lezzetli.

Bu bu tarifi çok sevdim ve dar vakitlerde hazırlanacak davet sofralarında kullanmak üzere aklımın bir köşesine yazdım 🙂 Umarım sizler de seversiniz.

Benim yaptığım tarif iki kişilik. Malzemeleri siz kişi sayısına göre arttırabilirsiniz.

Yapılış Adımları

1
Yaptım

Ispanak beğendiyi hazırlamak için tavamıza 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı ve unu alıyoruz ve unun kokusu çıkıp kahverengileşinceye kadar kavuruyoruz. Unun cinsine göre eklemeniz gereken zeytinyağı miktarı değişebilir. Dikkat etmemiz gereken şey unu kavururken boza kıvamına gelmesi.

2
Yaptım

Un kavrulduktan sonra tavaya, ıspanakları alıyoruz. 3-4 dk kadar kavuruyoruz.

3
Yaptım

Ispanaklar ölünce kremayı ekliyoruz ve ıspanakları kremayı iyice yemesi için tavada çeviriyoruz. 2-3 dk da bu işlem sürüyor ve ıspanak beğendiğimiz hazır.

4
Yaptım

Sıra et soteyi yapmaya geldi. Ayrı bir tavada, (eğer vok tavanız varsa daha iyi sonuç alırsınız) zeytinyağını kızdırıyoruz.

5
Yaptım

Zeytinyağı kızınca iri iri doğradığımız kaliforniya biberlerini tavaya alıyoruz ve biberlerin bıçak değen kenarları kahverengileşinceye kadar kavuruyoruz. (Mantarseverler biber ile birlikte irice doğradıkları mantarları da ekleyebilirler. 3-4 mantar yeterli olacaktır.) Biberleri çok pişirmiyoruz. Dişe gelecek şekilde hafif diri bırakıyoruz.

6
Yaptım

Daha sonra tavaya kuşbaşı etlerimizi alıyoruz ve pişiriyoruz. Damak tadınıza göre tuz ve karabiber ekleyebilirsiniz. Etin içi hafif pembe kalacak şekilde pişirirseniz etiniz hem daha yumuşak, içi sulu ve lezzetli olur. Bu kıvamda pişirmek için de yaklaşık 4-5 dk yetiyor. Çünkü etleri tavaya aldığımız tavamız oldukça kızgın ve vok tava kullanıyorsanız eğer tavanın içindeki malzemelerin hepsi eşit ölçüde ısıya maruz kalıyor.

7
Yaptım

Artık yemeğimizi tabağa alabiliriz. Ispanak beğendiyi servis tabağımızın tabanına yayıyoruz. Beğendiyi yaydığımız tabağın ortasını açıyoruz ve hazırladığımız et soteyi yerleştiriyoruz. Üzerini eğer seviyorsanız taze kekik ile süsleyebilirsiniz.

sevalimu

Tarif Değerlendirmeleri

Şu an için bu tarif için herhangi bir derğerlendirme yapılmamış, aşağıdaki formu doldurarak değerlendirme yapabilirsiniz
önceki
Zeytinyağlı Şevketi bostan Tarifi
sonraki
Maş Fasülyesi Salatası
önceki
Zeytinyağlı Şevketi bostan Tarifi
sonraki
Maş Fasülyesi Salatası

Yorum Yaz