Çay Saatinin Vazgeçilmezi : Kısır Tarifi

Sosyal ağlarda paylaş:

Veya bu linki kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

Porsiyon ayarla:
2 su bardağı ince Bulgur
3/4 su bardağı kaynar Su
1 adet kuru Soğan
3-4 adet Taze Soğan
Yarım demet Maydanoz
3-4 yemek kaşığı Sıvı Yağ
1 yemek kaşığı Domates Salçası
1 adet Domates
2 adet Biber
1 adet Salatalık
2 adet Limon suyu sıkılacak

Çay Saatinin Vazgeçilmezi : Kısır Tarifi

  • 40 dk
  • Porsiyon 4
  • Orta

Malzemeler

Kısaca

Paylaş

Kısır bana hep annemin katıldığı “gün”leri hatırlatır.  80’li ve 90’lı yıllarda “gün” kadınlar için arkadaşlarla  sohbet etme ve güzel vakit geçirme, aynı zamanda maddi bir birikim oluşturma ama daha önemlisi yemek ve pasta yapmaktaki hünerleri gösterme anlamına gelirdi. Ve kısır hemen hemen tüm “gün”lerin değişmez lezzetiydi. Fakat bu “gün”lerde yapılan kısırların en sevdiğim özelliği hazırlayanın kendi yetiştiği lezzet coğrafyasına göre
farklılaşmasıydı.

Kısırın temel malzemeleri ince bulgur, salça ve soğan ve yağdır. Bundan sonra içine konulan her malzeme sizin damak tadınıza en çok ne hitap ediyorsa o olabilir. Benim vereceğim kısır tarifi şu ana kadar tattığım lezzetli kısırların bir ortalamasıdır o kadar.

Yapılış Adımları

1
Yaptım

Öncelikle bulgurumu koyduğumuz kapaklı bir kabımızın içine kaynar suyumuzu koyuyoruz ve hızlıca bulgurumuza karıştırıp kabımızın kapağını kapatıyoruz. Böylece bulgurumuz demlenecek ve şişecektir.( Su miktarını isteğiniz ölçeklerde değiştirerek bulgurun diriğini değiştirebilirsiniz. Dediğimiz gibi herşey sizin damak tadınıza bağlı)

2
Yaptım

Soyduğumuz kuru soğanımızı çok küçük küpler halinde doğruyoruz ve orta büyüklükteki tavamıza soğanları ve sıvı yağı koyarak orta ateşte kavurmaya başlıyoruz. Soğanlar pörsümeye başladığında salçamızı tavamıza ekleyerek kavurma işlemine devam ediyoruz. Bir kaç dakika salçamızın kavurduktan sonra tavamızı ateşten alıp diğer tarafta demlediğimiz bulgurumuza koyup, bulgur salçayı yiyene kadar karıştırıyoruz.

3
Yaptım

Bu esnada tuz, karabiber, kimyon ve pul biberi ve limon suyunu da ekleyerek karıştırma işlemine devam ediyoruz. Domateslerimizi, salatalıklarımızı ve biberlerimizi küçük küçük doğrayarak bulgurumuza katıyor ve son olarak da maydonozumuzu ince ince doğrayarak tüm malzemelerimiz eş bir şekilde yayılana kadar karıştırıyoruz ve kısırımız yemeye hazır oluyor.

uzunsef

Tarif Değerlendirmeleri

Şu an için bu tarif için herhangi bir derğerlendirme yapılmamış, aşağıdaki formu doldurarak değerlendirme yapabilirsiniz
önceki
Köz Kırmızı Biberli Meze
sonraki
Mayalı Hamur ile Lezzetli Kahvaltılık
önceki
Köz Kırmızı Biberli Meze
sonraki
Mayalı Hamur ile Lezzetli Kahvaltılık

Yorum Yaz