Kolay Kuskus Salatası

Sosyal ağlarda paylaş:

Veya bu linki kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

Porsiyon ayarla:
250 gr Kuskus
1 adet Kırmızı Biber
2 adet Yeşil Biber
2 yemek kaşığı Haşlanmış Mısır
1 adet Salatalık
10-12 adet Siyah Zeytin
1 tutam Tuz

Kolay Kuskus Salatası

  • 20 dk
  • Porsiyon 4
  • Orta

Malzemeler

Kısaca

Paylaş

Kuskus her ne kadar Kuzey Afrika’da özellikle Berberilerce geleneksek bir yemek olsa da,onun bizim yemek kültürümüze girmesini Araplara borçluyuz. Hatta ismini bile Arapça’dan olduğu gibi almışız. Zira Berberiler ona kesksu diyorlar. Ama günümüzde her ne kadar makarna gibi popüler olmasa da tüm dünya mutfaklarında kendine güzel bir yer bulmuştur. Kolay hazırlanabilir oluşu, kuskusun popülaritesinin kilit noktasıdır bence. Özellikle marketlerde satılanların önceden buharda pişirilmiş ve kurutulmuş olması, kuskusu sadece 5 dakika içinde yemeye hazır duruma getirir. Bu tarifimizde kolay hazırlanabilen, sağlıklı, doyurucu ve çok da lezzetli bir kuskus salatasına yer veriyoruz.

Yapılış Adımları

1
Yaptım

Öncelikle kapaklı bir kaba kuskusu koyup üzerini 1 parmak geçecek kadar kaynar suyu döküyoruz ve kapağını kapatıp 5 dakika kadar demlenmeye bırakıyoruz.

2
Yaptım

Kırmızı biberi, yeşil biberi ve salatalıkları yıkayıp mısır boylarında olacak şekilde doğruyoruz. Burada salatalıkları doğramadan önce iç kısımlarındaki çekirdekli sulu kısmı çıkarırsanız salatanızın sulanmasını önlersiniz. Siyah zeytinlerin çekirdeklerini çıkarıp ince ince şeritler şeklinde doğruyoruz.

3
Yaptım

Kuskusu koyduğumuz kabın 5 dakika sonra kapağını açıyoruz ve bir kaç dakika soğumaya bırakıyoruz.

4
Yaptım

Soğuyan kuskusa doğradığımız malzemeleri ve haşlanmış mısır ekleyip bir tutam tuzla birlikte karıştırıyoruz. Eğer isterseniz üzerinde çok az zeytinyağı gezdirip servis edebilirsiniz.

uzunsef

Tarif Değerlendirmeleri

Şu an için bu tarif için herhangi bir derğerlendirme yapılmamış, aşağıdaki formu doldurarak değerlendirme yapabilirsiniz
önceki
Maş Fasülyesi Salatası
sonraki
Pratik Mantar Çorbası Tarifi
önceki
Maş Fasülyesi Salatası
sonraki
Pratik Mantar Çorbası Tarifi

Yorum Yaz