Mercan Tava Nasıl Yapılır

Sosyal ağlarda paylaş:

Veya bu linki kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

Porsiyon ayarla:
1 Kilo Mercan
4 çorba kaşığı Mısır Unu
1 çay kaşığı Karabiber
1 çay kaşığı Tuz Damak tadınıza göre artırıp azaltabilirsiniz.
Yarın çay bardağı Zeytinyağı
3 çorba kaşığı Tereyağ

Mercan Tava Nasıl Yapılır

  • 40dk
  • Porsiyon 4
  • Kolay

Malzemeler

Kısaca

Paylaş

Geçen hafta kurstayken sınıfın kapısından bir kadın kafasını uzattı ve balık getirdik bakmak ister misiniz dedi. Kurstaki diğer kadınlar ile sohbetinden buralarda tanıdık bir sima olduğunu sezdim ve diğer kadınlar ile birlikte ben de balıklara bakmaya gittim. Kadın, balıkları oğlunun tuttuğunu, iki saat önce ağdan çıktığını söylemişti sınıfa geldiğinde. Ben kendisini daha önce tanımadığım ve İstanbul’da yaşarken nice çiftlik balıklarını, deniz balıkları diye sattıklarını bildiğim için tabii ki yine kuşku ile yaklaştım. Balık kasasının yanına gelince babamın balığın tazesini gözünden anlarsın lafı geldi aklıma. Ben de bakıverdim balıkların gözüne gözüne. İki saat önce mi avlanmıştır bilemem ama balıklar tazeydi. Deneyim şansımı dedim ve kaptım bir kilo mercan tuttum evin yolunu.

Eve gelince beni düşündüren mercanları nasıl pişireceğim değil nasıl temizleyeceğimdi. İtiraf ediyorum şimdiye kadar hamsi dışında hiçbir balık temizlemedim. Hep balıkları aldığım balıkçıya temizletir, eve gelince de yıkarken iyi temizlenmiş mi diye kontrol eder gerekiyorsa kalanları temizlerdim. Neyseki korktuğum gibi olmadı mercanları temizlemek işinden alnımın akı ile çıktım. 🙂

Gelelim şimdi mercan tavayı nasıl yaptım. Aslında pişirme kısmı çok basit. Mercan zaten oldukça lezzetli bir balık olduğundan karabiber dışında bir çeşni kullanmadım. Hafif mısır ununa bulayıp tavada çok kısa süreli pişirdim. Yediğim en lezzetli kızarmış balık oldu kendileri.

Tarifin detayları için yapılış adımlarını aşağıda paylaşıyorum.
Tarifi denerseniz de sizi yorum kısmına bekliyorum.

Afiyet olsun!

Yapılış Adımları

1
Yaptım

Ayıklanmış mercanları yıkayıp tuzluyoruz.

2
Yaptım

Balıkları kızartacağımız tavaya zeytinyağı ve tereyağını koyuyoruz ve yağı kızdırıyoruz.

3
Yaptım

Yağın kızmasını beklerken, yayvan bir tabağa mısır unu, tuz ve karabiberi alıp karıştırıyoruz. Balıkların her iki yüzünü de bu harca buluyoruz.

4
Yaptım

Kızgın tavada balıkların her bir yüzünü 3dk kızartıyoruz. Toplamda bir balık 6dk kızaracak. Balıklarınızın büyüklüğüne göre bu süre uzalıp kısalabilir. Benim balıklarım orta boydu.

Afiyet olsun.

sevalimu

Tarif Değerlendirmeleri

Şu an için bu tarif için herhangi bir derğerlendirme yapılmamış, aşağıdaki formu doldurarak değerlendirme yapabilirsiniz
beyaz peynirli ıspanak salatası tarifi
önceki
Beyaz Peynirli Ispanak Salatası Nasıl Yapılır
Zeytinyağlı Kereviz Tarifi
sonraki
Zeytinyağlı Kereviz Nasıl Yapılır
beyaz peynirli ıspanak salatası tarifi
önceki
Beyaz Peynirli Ispanak Salatası Nasıl Yapılır
Zeytinyağlı Kereviz Tarifi
sonraki
Zeytinyağlı Kereviz Nasıl Yapılır