Sarımsak Turşusu Nasıl Yapılır

Sosyal ağlarda paylaş:

Veya bu linki kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

7-8 baş Sarımsak Turşuyu kurmak istediğiniz kavanoza göre miktarı belirleyebilirsiniz.
2 çay bardağı Sirke Turşuyu kurduğunuz kavanozun 2/3 üne denk gelecek.
1 çay bardağı Su Sirkenin üstünü su ile tamamlayacak kadar.
1 çorba kaşığı Kaya Tuzu
Zeytinyağı
5-6 adet Tane Karabiber
1 çay kaşığı Kırmızı Biber
5-6 adet Kişniş

Sarımsak Turşusu Nasıl Yapılır

Sağlık deposu nefis sarımsak turşusu

  • 30dk
  • Kolay

Malzemeler

Kısaca

Paylaş

En sevdiğim turşulardandır sarımsak turşusu. Ya da aslında turşuların hepsini çok seviyorum. Turşu suyunu da ayrı seviyorum. Ayrıca salata yapmaya üşendiğim zamanlarda da imdadıma hemen yazdan daha doğrusu sonbahardan hazırlamış olduğum turşular yetişiyor.

Belirtmeden geçmeyeyim, sonbahar turşu yapmak için şahane bir zaman. Hem yaz sebzeleri hala tezgahlarda oluyor hem de kış sebzeleri boy göstermeye başlıyor. Özellikle karışık turşu seviyorsanız tam mevsimi. Karışık turşu tarifini de ayrı bir başlıkta yazarım. Bu sene yaptığımızı biz yemeye başladık bile.

Konumuz sarımsak turşusu. Sarımsak turşuna getirelim artık lafı. Ben iki çeşit yapıyorum. Birine turşu denir mi bilemiyorum. Onu zeytinyağı ile kurup çeşnilendiriyorum. Diğerini ise klasik turşu gibi kuruyorum ama sirkesini normal turşudan biraz fazla koyuyorum.

Zeytinyağlı olanını et, balık, tavuk pişirirken bunları terbiye etmek, lezzetlendirmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca salatalarınıza sos hazırlarken her iki sarımsak turşusunu kullanabilirsiniz.
Tek başına yemek de oldukça lezzetli.

Benim sarımsak turşusunu hazırlamamın bir diğer sebebi de bir yakınımızın kendi yetiştirdiği sarımsaklardan bize vermesi. Biliyorsunuz sarımsak uzun süre bekleyince içi boşalıyor ve kullanılamaz hale geliyor. Bu güzel sarımsakların çöp olmaması için de turşusunu yapıp değerlendirmek istedim.

Doğal antibiyotik sarımsağı bir de turşu olarak denemek isteyenleri tarife alayım.
Deneyip tecrübelerini benimle paylaşmak isteyenleri de yorum kısmına bekliyorum.

Afiyet olsun!

Yapılış Adımları

1
Yaptım

Öncelikle sarımsakları soyuyoruz.

2
Yaptım

Soyduğumuz sarımsakları turşumuzu kuracağımız kavanozun içine dolduruyoruz. Kavanozu doldururken bir parmak kadar boşluk bırakıyoruz.
Ben bir litrelik ve yarım litrelik kavanozlar kullandım. Belirtmiş olduğum sarımsak adeti sizin kullandığınız kavanoza ve sarımsaklarınızın iriliğine göre artıp azalabilir.

3
Yaptım

Sarımsakları doldurduğumuz kavanozların 2/3'ünü sirke ile dolduruyoruz.

4
Yaptım

Kavanozdaki kalan boşluğu da kaynatıp soğuttuğumuz su ile dolduruyoruz.

5
Yaptım

Doldurduğumuz kavanozun en üstüne 1 litrelik kavanoz için 1 silme çorba kaşığı tuz ekliyoruz.
Kavanozun kapağını sıkıca kapatıyoruz. 1 hafta sonra turşumuz hazır.

6
Yaptım

Zeytinyağı ile kurduğum turşu içinse ayıklanan sarımsaklar ile doldurduğum kavanoza ağzına kadar zeytinyağı ekliyorum. Tabii kavanozu sarımsak ile doldurmadan önce yine bir parmak boşluk bıraktım.
Kavanozun en üstüne karabiber, kırmızı biber, kişniş ve 1 silme çorba kaşığı tuz ekledim. Ağzını sıkıca kapatıp kavanozu ters çevirdim. Turşu hazır. 2-3 gün içinde tüketmeye başlayabilirsiniz.

sevalimu

Tarif Değerlendirmeleri

Şu an için bu tarif için herhangi bir derğerlendirme yapılmamış, aşağıdaki formu doldurarak değerlendirme yapabilirsiniz
önceki
Hazır Kekli Tiramisu
sonraki
Turp ve Kereviz Salatası
önceki
Hazır Kekli Tiramisu
sonraki
Turp ve Kereviz Salatası