Sofralık Zeytin Nasıl Kurulur

Sosyal ağlarda paylaş:

Veya bu linki kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

3 kilo Yeşil Zeytin
1 çorba kaşığı Kaya Tuzu
Yarım çay bardağı Zeytinyağı
Su Kavanoza zeytinleri koyduktan sonra kavanozun aldığı kadar

Sofralık Zeytin Nasıl Kurulur

Zeytin mevsimi gelmişken kendi sofralık zeytinimizi kuruyoruz.

  • 60dk
  • Kolay

Malzemeler

Kısaca

Paylaş

Son 1 senedir sağlıklı beslenmeye son derece kafayı takmış durumdayım. Ondan önce de yediklerimizin sağlıklı olmasına özen gösterirdim fakat bu defa artık yapabildiğim şeyleri kendim evde hazırlamaya, dışarıdan almamaya gayret gösteriyorum. İşte bu sebepten pazarda yeni toplanmış zeytin görünce neden sofralık zeytinimi kendim kurmuyorum dedim ve kaptım zeytinleri evin yolunu tuttum. Tabii şunu da itiraf etmeliyim ki zeytini aldığım üreticiye güvenmemin de bunda etkisi büyük.

Ben aslında becerir miyim olur mu acaba, ziyan olmasın zeytinler diye düşünüyordum; fakat her sene kendi sofralık zeytinini yapan teyzeler aa olur mu çok kolay diyince içim bir rahatladık. Tek zahmetli yanı zeytinleri çizmesi. O da aslında öyle çok vakit almıyor. Biz akşam, iki kişi 5 kilo zeytini 1 saate varmadan çizdik. Aslında işin en büyük kısmı bitmişti. Geriye kalan sadece zeytini kuracağımız kavanozlara su, tuz ve biraz zeytinyağı eklemekti.

Siz de bu kış, kendi sofralık zeytininizi kurmak istiyorsanız tarife buyurun.

Tarifi denerseniz yorumlarınızı bizimle paylaşırsanız sevinirim.

Şimdiden afiyet olsun!

Yapılış Adımları

1
Yaptım

Öncelikle zeytinleri yıkıyoruz.

2
Yaptım

Yıkanan zeytinleri, 3 yerinden çiziyoruz. Çiziklerin çekirdeğe kadar gelmemesine dikkat ediyoruz. Fazla çizik atarsak da zeytinler yumuşak oluyor. Biz yumuşak zeytin yemekten hoşlanmadığımız için, zeytinlere 3 er çizik attık. Hatta bazılarına ikişer çizik attık. Bu arada küçük bir ipucu, çizdiğiniz zeytinleri su koyduğunuz bir kaba atarsanız bütün zeytinlerin çizilmesi bitene kadar, çizdiklerinizin kararmasını engellersiniz.

Zeytinleri çizerken bir yandan da su kaynatalım ve soğumaya bırakalım. Bu suyu, zeytinleri kavanoza koyduktan sonra üzerine eklemek için kullanacağız.

3
Yaptım

Bütün zeytinleri çizdikten sonra, zeytini kuracağınız kavanoza zeytinleri alın. 3 kilo zeytin, 5 kiloluk kavanozu tam doldurdu.

4
Yaptım

Kavanozu zeytinler ile doldurduktan sonra üzerine 1 çorba kaşığı kaya tuzunu ekliyoruz ve kavanozdaki boşlukları doldurmak için kaynatıp soğuttuğumuz suyu da kavanoza döküyoruz. Son olarak da üzerine zeytinyağını ilave edip kavanozun kapağını sıkıca kapatıyoruz.

5
Yaptım

Zeytini kurduk. Bundan sonra yapmamız gereken 4-5 günde bir zeytinin suyunu değiştirmek. Her suyunu değiştirdiğimizde zeytinin tatlanması için, kavanoza suyu ekledikten sonra üzerine 1 çorba kaşığı tuzu ve yarım çay bardağı zeytinyağını ilave ediyoruz.

Zeytin hazır olana kadar suyu değiştirme işlemini 5 kere yapacağız. Yani bu demek oluyor ki sofralık zeytin yaklaşık 1 ay sonunda hazır olacak.

Aldığınız zeytinin cinsine göre bu süre değişebilir. Suyunu değiştirirken zeytinin tadına bakarak, zeytinin olup olmadığına karar verebilirsiniz.

sevalimu

Tarif Değerlendirmeleri

Şu an için bu tarif için herhangi bir derğerlendirme yapılmamış, aşağıdaki formu doldurarak değerlendirme yapabilirsiniz
hellimli roka salatası tarifi
önceki
Hellim Peynirli Roka Salatası
sonraki
Şeker Pancarı Turşusu
hellimli roka salatası tarifi
önceki
Hellim Peynirli Roka Salatası
sonraki
Şeker Pancarı Turşusu