Tam Kıvamında Ev Yapımı Limonata

Sosyal ağlarda paylaş:

Veya bu linki kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

Porsiyon ayarla:
3 adet Limon 1 gece önceden buzluğa atmanız gerekiyor.
2 adet Portakal 1 gece önceden buzluğa atmanız gerekiyorç
1 su bardağı Şeker İstenirse bal da kullanılabilir. Yarım bardak yeterli olur.
3litre Su

Tam Kıvamında Ev Yapımı Limonata

  • 20dk
  • Porsiyon 6
  • Kolay

Malzemeler

Kısaca

Paylaş

Daha önce farklı şekillerde limonata yapmayı denedim fakat istediğim tada ulaşamamıştım. Bir de denediğim bu tarifler bana göre zahmetliydi ve sonuç verdiğim emeğe değmiyordu. Hal böyle olunca da tekrar tekrar aynı tarifi yapmaya çalışmıyordum.

Kıştan çıkarken portakal ve limonları dondurunca kabuğun altındaki beyaz tabakanın acılığını yitirdiğini okumuştum. Ben de elimde kalan son portakal ve limonları kek yaparken kullanmak içn hemen buzluğa atmıştım. Böylelikle gönül rahatlığıyla kek hamuruna portakal ve limon rendeleyebilecektim. Denediğimde de gerçekten kabuğun altındaki beyaz kısımları rendelediğimde acısı hamura çıkmıyordu.

Beyaz kısımların acılığının olmadığını test ettiğime göre artık dondurulmuş portakal ve limonlarla, limonata yapabilirdim. Yine olacak mı olmayacak mı diye korka korka bir limonata yapma işine daha girişmiştim. Ve sonuç bu sefer başarılıydı. Tabii doğru tarifi bulmam birkaç kere denedikten sonra oldu.

Denemelerim sonucu söylemem gerekir ki renk ve lezzet olarak iyi bir limonata elde etmek için muhakkak portakal da kullanmak gerekiyor. İlk denemem de sadece limonlar ile yaptığım limonatanın rengi şeffaf bir sarı oldu. Pastanelerde satılanlar gibi sapsarı değildi. Ayrıca tadı da biraz yavandı. Daha sonraki denememde tarife bir adet de portakal ekledim ve  bu sefer hem tat hem renk olarak istediğim kıvamı tutturmuştum. Artık yazın sıkça yapabileceğim bir limonata tarifi edinmiştim ve o gün bugündür sık sık da yapıyorum.

Tarife aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Denerseniz yorumlarınızı benimle paylaşırsanı sevinirim. 🙂

Yapılış Adımları

1
Yaptım

Dondurulmuş limon ve portakalları şekeri üzerine ekleyerek rondodan geçiyoruz. Rondonuz yoksa rendeleyedebilirsiniz. Fakat bu durumda rendelediğiniz portakal ve limonu şeker ile birlikte ovmanız gerekir.

Daha tatlı olmasını isterseniz şeker miktarını artırabilirsiniz.

2
Yaptım

Limon ve portakalları rendeledikten sonra derin bir kaba alıp üzerine suyu ekliyoruz ve 10dk aromasının çıkması için bekliyoruz.

3
Yaptım

10dk bekledikten sonra ince bir süzgeç ya da tülbent yardımıyla limonatayı süzüyoruz.
Soğuması için buzdolabına bırakıyoruz.
Bardağınıza birkaç dal nane ve birkaç buz koyarak servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

sevalimu

Tarif Değerlendirmeleri

Şu an için bu tarif için herhangi bir derğerlendirme yapılmamış, aşağıdaki formu doldurarak değerlendirme yapabilirsiniz
Erik suyu tarifi
önceki
Evyapımı Erik Suyu
Soğuk Çay tarifi
sonraki
Ev Yapımı Meyveli Soğuk Çay
Erik suyu tarifi
önceki
Evyapımı Erik Suyu
Soğuk Çay tarifi
sonraki
Ev Yapımı Meyveli Soğuk Çay

Yorum Yaz