Turpotu Salatası Nasıl Yapılır

Sosyal ağlarda paylaş:

Veya bu linki kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

Porsiyon ayarla:
1 Bağ Turpotu
3 Diş Sarımsak
Yarım Limon
Yarım Çay Bardağı Zeytinyağı
Tuz

Turpotu Salatası Nasıl Yapılır

  • 15dk
  • Porsiyon 2
  • Kolay

Malzemeler

Kısaca

Paylaş

Değişik otlarla salata veya yemek yapmayı da yemeği de çok seviyorum. Pazarda, tezgahlarda yağmurlardan sonra çıkan otları buldukça her hafta farklı farklı alıyorum. Bilmediğim bir ot ise hemen satıcıya soruyorum nasıl yapılır, nesi güzel olur öğreniyorum ve deniyorum. Fakat bugünkü turpotunun hikayesi farklı.

Her gün kurstan çıkıp köyün içinden yürüyerek eve geliyorum. Yol boyunca da köyün yerlileri ile karşılaşıyorum ve fırsat buldukça sohbet ediyorum. Bugün de bahçesinden çıkmış yürüyen bir teyzeye denk geldim. Köyde yeni olduğumuz için beni hemen fark etti. Önce tanıştık sonra sohbetimize başladık. Onun evi benden önceydi tam ayrılacakken turpotu sever misin dedi ve kovasından çıkartıp turpotu verdi. Hoş sohbetinin üzerine bir de taze taze topladığı turpotundan verdi ya kocaman bir gülümseme ile eve gitmek için başka neye ihtiyaç duyardı ki insan? Bu turpotu her zamankinden daha lezzetli olacaktı belli ki.

Ben de hemen eve geldim salatasını mı yapsam yemeğini mi yapsam diye düşünürken salatasına karar verdim ve kolları sıvadım. Hemen turpotlarının topraklarını silkeledim birkaç su yıkadım sonra da iyice temizlenmesi için sirkeli suya yatırdım. Turpotu oldukça toprak tutuyor bu sebeple iyice yıkanması önemli. Ben iki sefer sirkeli suya yatırıp 15-20dk bekledim. Güzelce temizlendiler. Artık salata yapmak için hazırdılar.

Tarifi merak edenleri aşağıya, deneyenleri ise yorum kısmına bekliyorum.

Afiyet olsun!

 

Yapılış Adımları

1
Yaptım

Öncelikle turp otlarının varsa kalın saplarını ayıklıyoruz. Ayıkladığınız sapları atmayın, sabah kahvaltınızda kavurup üzerine yumurta kırıp yiyebilirsiniz.

2
Yaptım

Geniş bir tencerede su kaynatıyoruz. Ayrı bir geniş kapta da soğuk su hazırlıyoruz.

3
Yaptım

Kaynayan suya turpotlarını atıyoruz. 3 dakika kaynayan suda kalacak. Fakat turpotlarının hepsini birlikte atmayın ezilmesinler. Birkaç seferde azar azar haşlayacağız.

4
Yaptım

Haşladığımız turpotlarını soğuk suya alıyoruz. 1-2 dk soğuk su da beklettikten sonra çıkartıyoruz.

5
Yaptım

Soğuk sudan çıkarttığımız turpotlarını 3-4 parça olacak şekilde kesiyoruz. Salatayı servis edeceğimiz tabağa alıyoruz.

6
Yaptım

Limonu sıkıyoruz. Sarımsakları eziyoruz. Bir kavanoza zeytinyağını alıyoruz, üzerine sıktığımız limonu, ezdiğimiz sarımsakları ve tuzu ekliyoruz, çalkalıyoruz. Salata sosumuz hazır. Turpotlarının üzerine döküyoruz.

Turpotu salatası hazır.
Afiyet olsun!

sevalimu

Tarif Değerlendirmeleri

Şu an için bu tarif için herhangi bir derğerlendirme yapılmamış, aşağıdaki formu doldurarak değerlendirme yapabilirsiniz
Yeşil Mercimek Salatası nasıl yapılır?
önceki
Yeşil Mercimek Salatası
Kırmızı lahana turşusu tarifi
sonraki
Kırmızı Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?
Yeşil Mercimek Salatası nasıl yapılır?
önceki
Yeşil Mercimek Salatası
Kırmızı lahana turşusu tarifi
sonraki
Kırmızı Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?

Yorum Yaz