Zeytinyağlı Bamya Tarifi

Sosyal ağlarda paylaş:

Veya bu linki kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

1/2 Kg Bamya
1 adet Soğan
1 adet Domates
2 adet Sivri Biber
1 adet Limon
Tuz
Karabiber
Su

Zeytinyağlı Bamya Tarifi

  • 65
  • Orta

Malzemeler

Kısaca

Paylaş

Çocukken yemekten nefret ettiğim sebze bamya idi. Tadı hoşuma gitmezdi, balçıklı uzayan suyu hoşuma gitmezdi vs vs. Çocukluk işte. Köfte-patatesle, çikolatalı pastayla ömür geçirilebileceği düşünülür. Belki yaşımın etkisi, belki farklı lezzetleri tatma isteğimin uç noktalara erişmesi çocukken yemekten kaçındığım herşeyin şimdi vazgeçilmezim olmasını sağladı. Mesela son iki aydır bamya aş eriyordum. Nihayet bu hafta pazarda gördüğüm ilk tezgahtan aldım ve koşa koşa eve gelip hemen zeytinyağlı bamyamı hazırladım.

Yapılış Adımları

1
Yaptım

Bamyaları yıkadıktan sonra sap kısmını koni biçiminde kesip bir kaç damla limon ve bir çay kaşığı tuz koyarak hazırladığımız su dolu kapta bekletiyoruz.

2
Yaptım

Bamyaların içindeki suları kabaca suya aktıktan sonra temiz su ile durulayıp, süzdükten sonra nemi bir miktar kuruyana kadar bekliyoruz.

3
Yaptım

Bu esnada soğanımınız ve sivri biberimizi küçük küpler şeklinde doğrayarak zeytinyağıyla birlikte yayvan geniş bir tenceremizde orta ateşte kavurmaya başlıyoruz. Domatesimizi kaynar suda yaklaşık 1 dakika kadar beklettikten sonra kolayca kabuğunu soyup küp küp doğruyor ve kavrulan soğanlar ve biberlerine arasına karıştırıyoruz.

4
Yaptım

Domatesler suyunu saldıktan sonra bamyalarımınız ekliyoruz. Bu esnada 1 çay kaşığı tuzu da bamyaların üzerine ektikten sonra diğer malzemelerle iyice karıştırıp 1 – 2 dakika kavurmaya devam ediyoruz.

5
Yaptım

Bamyaların üzerini 1 parmak kadar geçecek şekilde suyu ilave ediyoruz.

6
Yaptım

Limonun suyunu sıkıp bamyanın suyuna ekliyoruz.

7
Yaptım

Son olarak da bir tutam karabiber ekleyip tencerenin kapağını kapatıyor ve altını kısık ateşe alıp 40-45 dakika pişmeye bırakıyoruz.

uzunsef

Tarif Değerlendirmeleri

Şu an için bu tarif için herhangi bir derğerlendirme yapılmamış, aşağıdaki formu doldurarak değerlendirme yapabilirsiniz
önceki
Zeytinyağlı Kabak Yemeği
sonraki
Yeşil Sebze Çorbası
önceki
Zeytinyağlı Kabak Yemeği
sonraki
Yeşil Sebze Çorbası

Yorum Yaz