Düdüklüde Zeytinyağlı Nohut Tarifi

Sosyal ağlarda paylaş:

Veya bu linki kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

Porsiyon ayarla:
2 su bardağı Nohut
1 adet Soğan
2 yemek kaşığı Domates Salçası
1 çay kaşığı Pul Biber
Tuz
Zeytinyağı

Düdüklüde Zeytinyağlı Nohut Tarifi

  • 55 dk
  • Porsiyon 4
  • Orta

Malzemeler

Kısaca

Paylaş

Bakliyatlarda sanırım en sevdiğim nohut yemeği, diğerlerine göre biraz daha geç pişse de bence oldukça lezzetli. Eğer düdüklü tencereniz varsa akşamdan ıslatmalara bile gerek kalmıyor. Bugün sabah kalkıp akşama ne pişirsem diye düşünürken dolapta geçen seneden kalan nohut stoklarını azaltmak adına nohut yemeği yapmaya karar verdim 🙂 Evde et olmadığı için zeytinyağlı nohut yemeği yaptım ve çok da lezzetli oldu.

Zeytinyağlı Nohut Yemeği Tarifi

Yapılış Adımları

1
Yaptım

Öncelikle nohutları bir tencereye koyup üzerine sıcak su ekliyoruz. Yaklaşık 20-25 dakika kadar haşlıyoruz. Düdüklüde pişireceğimiz için akşamdan ıslatmaya gerek kalmıyor. Nohutlarımızı haşladıktan sonra suyunu süzüyoruz ve döküyoruz.

2
Yaptım

Düdüklü tenceremize zeytinyağını ekleyip, soğanları küçük küçük doğruyoruz ve soğanları da tencereye ekliyoruz.

3
Yaptım

Soğanlar hafif kavrulduktan sonra salçamızı ekliyoruz ve 1-2 dakika kadar kavuruyoruz. Ardından tuzumuzu ve pul biberimizi ekliyoruz.

4
Yaptım

Tuz ve pul biberi de ekledikten sonra nohutları tencereye alıyoruz ve nohutlarımızı bir parmak geçecek kadar sıcak su ekleyip düdüklü tenceremizin ağzını kapatıyoruz.

5
Yaptım

20 dakika düdüklü tencerede yemeğimizi pişirdikten sonra ocağın altını kapatıyoruz ve düdüklü tenceremizin buhar çıkışını açıyoruz. Yaklaşık 6-7 dakika buhar çıkışı olduktan sonra düdüklü tencerenizin kapağını güvenle açıp, yemeğinizi servis edebilirsiniz. Afiyet Olsun :)

acemi asci

Tarif Değerlendirmeleri

Şu an için bu tarif için herhangi bir derğerlendirme yapılmamış, aşağıdaki formu doldurarak değerlendirme yapabilirsiniz
önceki
Fırında Somon Tarifi
tahinli kurabiye
sonraki
Tahinli Kurabiye Tarifi
önceki
Fırında Somon Tarifi
tahinli kurabiye
sonraki
Tahinli Kurabiye Tarifi