Ispanak Beğendili Et Sote

Et sote

20 gün kadar önce City Cooks Alkent’te bir kırmızı et atölyesine katılmıştım ve bu tarifi orada öğrendim, paylaşmak istedim. Ispanak Beğendili Et Sote ilk başta yapması zahmetli bir tarif gibi görünse de aslında oldukça pratik ve bir o kadar da lezzetli.

Bu bu tarifi çok sevdim ve dar vakitlerde hazırlanacak davet sofralarında kullanmak üzere aklımın bir köşesine yazdım :).

Umarım sizler de seversiniz.

Benim yaptığım tarif iki kişilik. Malzemeleri siz kişi sayısına göre arttırabilirsiniz.

Malzemeler

Ispanak Beğendi  için

 • 250gr kadar ayıklanmış ıspanak (isterseniz marketlerde satılan hazır ayıklanmış ıspanakları da kullanabilirsiniz. )
 • 1,5 kaşık un
 • 2-3 kaşık zeytinyağı
 • Yarım paketten biraz az krema

Sote için

 • 300-350 gr dana kuşbaşı
 • 1 adet kırmızı, 1 adet sarı kaliforniya biberi
 • 2-3 kaşık zeytinyağı
 • Arzuya göre biraz tuz biraz karabiber

Hazırlanışı

 1. Ispanak beğendiyi hazırlamak için tavamıza zeytinyağı ve unu alıyoruz ve unun kokusu çıkıp kahverengileşinceye kadar kavuruyoruz. Unun cinsine göre eklemeniz gereken zeytinyağı miktarı değişebilir. Dikkat etmemiz gereken şey unu kavururken boza kıvamına gelmesi.
 2. Un kavrulduktan sonra tavaya, ıspanakları alıyoruz. 3-4 dk kadar kavuruyoruz.
 3. Ispanaklar ölünce kremayı ekliyoruz ve ıspanakları kremayı iyice yemesi için tavada çeviriyoruz. 2-3 dk da bu işlem sürüyor ve ıspanak beğendiğimiz hazır.
 4. Sıra et soteyi yapmaya geldi. Ayrı bir tavada, (eğer  vok tavanız varsa daha iyi sonuç alırsınız) zeytinyağını kızdırıyoruz.
 5. Zeytinyağı kızınca iri iri doğradığımız kaliforniya biberlerini tavaya alıyoruz ve biberlerin bıçak değen kenarları kahverengileşinceye kadar kavuruyoruz. (Mantarseverler biber ile birlikte irice doğradıkları mantarları da ekleyebilirler. 3-4 mantar yeterli olacaktır.) Biberleri çok pişirmiyoruz. Dişe gelecek şekilde hafif diri bırakıyoruz.
 6. Daha sonra tavaya kuşbaşı etlerimizi alıyoruz ve pişiriyoruz. Damak tadınıza göre tuz ve karabiber ekleyebilirsiniz. Etin içi hafif pembe kalacak şekilde pişirirseniz etiniz hem daha yumuşak, içi sulu ve lezzetli olur.  Bu kıvamda pişirmek için de yaklaşık 4-5 dk yetiyor. Çünkü etleri tavaya aldığımız tavamız oldukça kızgın ve vok tava kullanıyorsanız eğer tavanın içindeki malzemelerin hepsi eşit ölçüde ısıya maruz kalıyor.
 7. Artık yemeğimizi tabağa alabiliriz. Ispanak beğendiyi servis tabağımızın tabanına yayıyoruz. Beğendiyi yaydığımız tabağın ortasını açıyoruz ve hazırladığımız et soteyi yerleştiriyoruz. Üzerini eğer seviyorsanız taze kekik ile süsleyebilirsiniz.

Ispanak Beğendili Et Sotemiz hazır.

Afiyet olsun 🙂

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*