Zeytinyağlı Bamya Tarifi

bamyaÇocukken yemekten nefret ettiğim sebze bamyaydı. Tadı hoşuma gitmezdi, balçıklı uzayan suyu hoşuma gitmezdi vs vs. Çocukluk işte. Köfte-patatesle, çikolatalı pastayla ömür geçirilebileceği düşünülür. Belki yaşımın etkisi, belki farklı lezzetleri tatma isteğimin uç noktalara erişmesi çocukken yemekten kaçındığım herşeyin şimdi vazgeçilmezim olmasını sağladı. Mesela son iki aydır bamya aşeriyordum. Nihayet bu hafta pazarda gördüğüm ilk tezgahtan aldım ve koşa koşa eve gelip hemen zeytinyağlı bamyamı hazırladım.

İşte Zeytinyağlı Bamya Tarifi :

[ingredients title=”Malzemeler”]

 • Yarım kilo taze bamya,
 • 1 adet orta boy soğan,
 • 1 adet büyük boy domates,
 • 2 adet sivri biber,
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 adet limon,
 • tuz, karabiber,
 • yeteri kadar sıcak su,

[/ingredients]

[directions title=”Yapılışı”]

 1. Bamyaları yıkadıktan sonra sap kısmını koni biçiminde kesip bir kaç damla limon ve bir çay kaşığı tuz koyarak hazırladığımız su dolu kapta bekletiyoruz.
 2. Bamyaların içindeki suları kabaca suya aktıktan sonra temiz su ile durulayıp, süzdükten sonra nemi bir miktar kuruyana kadar bekliyoruz.
 3. Bu esnada soğanımınız ve sivri biberimizi küçük küpler şeklinde doğrayarak zeytinyağıyla birlikte yayvan geniş bir tenceremizde orta ateşte kavurmaya başlıyoruz. Domatesimizi kaynar suda yaklaşık 1 dakika kadar beklettikten sonra kolayca kabuğunu soyup küp küp doğruyor ve kavrulan soğanlar ve biberlerine arasına karıştırıyoruz.
 4. Domatesler suyunu saldıktan sonra bamyalarımınız ekliyoruz. Bu esnada 1 çay kaşığı tuzu da bamyaların üzerine ektikten sonra diğer malzemelerle iyice karıştırıp 1 – 2 dakika kavurmaya devam ediyoruz.
 5. Bamyaların üzerini 1 parmak kadar geçecek şekilde suyu ilave ediyoruz.
 6. Limonun suyunu sıkıp bamyanın suyuna ekliyoruz.
 7. Son olarak da bir tutam karabiber ekleyip tencerenin kapağını kapatıyor ve altını kısık ateşe alıp 40-45 dakika pişmeye bırakıyoruz.

[/directions]

Afiyet Olsun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir